Cumhuriyet 14.04.2006

Beşinci sinema ve müzik festivali sürüyor

Boston'da Türk şöleni

Haber Merkezi - 2001 yılından bu yana her yıl biraz daha büyüyen, Amerika'daki sanat eleştirmenlerinin büyük ilgisini çeken ve beğenisini kazanan Boston Türk Film Festivali, bu yıl genişleyerek ''Boston Türk Film ve Müzik Festivali'' ne dönüştü. Festival bu yıl da çağdaş Türk sinemasından seçilmiş örneklerle hızla gelişen Türk sinemasını Amerika'daki sinamaseverlere tanıttı.

Uluslararası ödüllü ''Anlat İstanbul'' filminin ABD'deki ilk gösterimiyle 30 Mart Perşembe günü başlayan festival programı kapsamında on film ve üç konser yer aldı. Fatih Akın 'ın ''Köprüyü Geçerken: İstanbul Hatırası'' , Semih Kaplanoğlu 'nun ''Meleğin Düşüşü'' , Çağan Irmak 'ın ''Mustafa Hakkında Herşey'' , Kutluğ Ataman 'ın ''2 Genç Kız'' ve Hüseyin Karabey 'in ''Pina Bausch ile Bir Nefes'' filmlerinin ABD'deki ilk gösterimleri yapıldı. Festivalde ayrıca Yavuz Turgul 'un ''Gönül Yarası'' , Yeşim Ustaoğlu 'nun ''Bulutları Beklerken'' , Ahmet Uluçay 'ın ''Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'' , Uğur Yücel 'in ''Yazı Tura'' filmleri de New England'da ilk kez gösterime girdi.

Etkinlikte 8 Nisan Cumartesi günü yer alan Fahir Atakoğlu Üçlüsü caz konserinde, Fahir Atakoğlu, basçı Anthony Jackson ve iki Grammy ödüllü Horacio Hernandez ile çaldı. Festivalde Ömer Faruk Tekbilek de, 21 Nisan'da Pakistan depreminde zarar görenler yararına konser veriyor. Festival, 29 Nisan'da kemençe ustaları Derya Türkan ve Sokratis Sinopoulos ile grubunun zeybek ve sirto müziğinden örnekler sunacağı ''İstanbul'dan Mektup'' konseriyle kapanacak.